Kierunki rozwoju środków smarnych. Smary z gamy Braycote dla NASA

Kosmos od wieków jest obiektem zainteresowania człowieka. Razem z rozwojem nauki, człowiek może coraz dokładniej badać obiekty kosmiczne W XX wieku możliwe stały się loty w kosmos W 1957 roku radziecki satelita Sputnik 1 został wyniesiony na orbitę Ziemi. Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu nastąpiło w 1969 roku podczas misji Apollo 11 Amerykanin Neil Armstrong, jako pierwszy człowiek, stanął na Księżycu.

Wysyłając w kosmos maszynerię, która posiada ruchome części, należy liczyć się z tym, że będzie wymagać smarowania. A jeśli jest to misja na Marsa, druga szansa w ogóle nie wchodzi w rachubę. Wszyscy wiedzą, że gdy cokolwiek się nie powiedzie, zagrożona będzie cała misja, której przygotowanie trwało lata i kosztowało miliony dolarów.

Środek smarny z linii Braycote został opracowany dla NASA mniej więcej w początkach programu kosmicznego w latach 60. i po dziś dzień wykorzystywany jest do zapewniania mobilności łazika marsjańskiego oraz ruchu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie okołoziemskiej z prędkością 17 000 mph (27 400 km/h). Powierzchnia Marsa to ekstremalne środowisko. Mówimy o temperaturach rzędu 20 stopni Celsjusza (68 stopni Fahrenheita) latem, przy minus 153 stopniach Celsjusza (minus 243 stopnie Fahrenheita) na biegunach.

Linia Braycote została opracowana pod kątem pracy w ekstremalnych temperaturach oraz zmniejszenia zjawiska tzw. „odgazowania”, która polega na parowaniu smaru, co oznacza, że przyrządy mogą pracować na optymalnym poziomie wydajności nawet przy ekstremalnie wysokiej temperaturze.

CZYTAJ TAKŻE: Smary do trudnych zastosowań przemysłowych

Smar ten używany jest w łaziku marsjańskim Opportunity, który wystartował jako 90-dniowa misja, a pracuje już od ponad 12 lat, ciągle przemierzając Marsa. Pobił nawet rekord najdłuższej odległości przebytej przez wykonany przez człowieka pojazd na innej planecie lub księżycu.

Zastosowano go także w łaziku marsjańskim Curiosity, który miał brać udział w misji trwającej dwa lata, a działa na powierzchni Marsa już prawie cztery lata. Smary Braycote 601 FE są używane przez NASA w łaziku będącym mobilnym laboratorium oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Linia produktów Braycote może być używana również na Ziemi, a mianowicie dla producentów półprzewodników i mikrochipów, elektroniki, monitorów płaskich oraz dysków twardych. Inne zastosowania dotyczą produkcji samolotów komercyjnych oraz umieszczania na dłuższy okres czasu sprzętu na kole podbiegunowym.

Specjalna formuła smaru Braycote znalazła zastosowanie również w smarowaniu instrumentów naukowych.

Poza pracą w ekstremalnych temperaturach, smary z linii Braycote opracowano z myślą o redukcji odparowania smaru, co oznacza, że przyrządy mogą pracować na optymalnym poziomie także w ekstremalnie wysokich temperaturach lub w próżni. Formuła Braycote sprawdza się w procesach wykorzystujących pracę w próżni jak i w środowisku niebezpiecznych chemikaliów.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych dotyczących doboru środków smarnych do trudnych zastosowań. W tym celu prosimy o kontakt: tel. (+48) 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności