Podstawowe cechy oleju do smarowania mgłowego

Systemy smarowania mgłowego są to systemy, w których filtrowane i suche sprężone powietrze jest wykorzystywane do atomizacji oleju, w wyniku czego w generatorze mgły uzyskuje się drobną zawiesinę (mgłę) cząstek oleju (o rozmiarach od 1-3 mikronów) w powietrzu. W takiej mgle typowo 1 cząstka oleju przypada na 200 000 cząstek powietrza.  Obecność wody w mgle sprzyja wytracaniu się dodatków oleju. Dlatego olej nie powinien zawierać wody, a powietrze powinno być osuszane.

Innym zagrożeniem jest możliwość wytrącania się z mgły olejowej wosków (składników baz parafinowych) jak również dodatków. Wytrącane woski będą tworzyć złogi w przewodach rozprowadzających mgłę olejową. Problem ten jest rozwiązywany poprzez stosowanie raczej baz naftenowych niż parafinowych lub też stosowanie olejów syntetycznych. Woski odłożone w przewodach powodują zakłócenia w dopływie mgły oraz wydzielanie oleju z mgły, rezultatem może być niedostateczne smarowanie.

Dalej mgła olejowa pod niskim ciśnieniem jest doprowadzana systemem dystrybucji do wielu punktów smarowania. W punktach smarowania przechodzi ona przez reklasyfikator, małą dyszę, która pełni dwie funkcje – zamienia małe cząstki oleju na większe, które efektywnie smarują, oraz drugą - dozuje ona odpowiednią ilość środka smarnego do danego zastosowania.

Aby zapewnić „zwilżenie” tj. warstwę smarną w łożysku i zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu elementów tocznych oraz bieżni łożyska w trakcie uruchomiania,  niezmiernie ważnym jest aby system smarowania mgłowego włączać na kilka minut przed włączeniem urządzenia. Jest to niesłychanie istotne, a szczególnie ważne dla urządzeń, które miewają dłuższe przestoje.

Prawidłowa praca systemu smarowania mgłowego zależy od następujących czynników:

  • Właściwej lokalizacji doprowadzenia środka smarnego do smarowanego łożyska.

  • Unikania znacznych spadków ciśnienia w systemie.

  • Zachowania właściwej proporcji ciśnienia powietrza do ilości oleju, odpowiedniej dla danej aplikacji.

  • Zapewnienie odpowiedniego odprowadzania mgły olejowej po smarowaniu.

Smarowanie mgłowe jest  stosowane do skojarzeń gdzie dominuje smarowanie elastohydrodynamiczne  jest ono zdominowane przez dwa czynniki - elastyczną deformację trących powierzchni oraz przez ciśnienie hydrodynamiczne powstające w środku smarnym.

Z tego powodu o smarności oleju w tym przypadku decyduje głównie lepkość oleju.

Do smarowania mgłowego stosuje się oleje o lepkości od 32 do nawet 460 mm2/s. Nie wskazane ze względów bezpieczeństwa jest stosowanie olejów o niższej lepkości - chodzi o właściwości palne i wybuchowe.

Podstawowe cechy oleju do smarowania mgłowego, które są istotne ze względu na uzyskanie odpowiedniej jakości filmu elastohydrodynamicznego:

  • Podatność do tworzenia mgły – olej musi być podatny do tworzenia mgły w generatorze mgły a zarazem mgła ta powinna szybko zanikać w przypadku przedostania się do otoczenia - do tego celu są stosowane dodatki.

  • Podatność do kondensacji w reklasyfikatorze, tj. urządzeniu doprowadzającym mgłę do skojarzenia (dyszy), gdzie mgła sucha jest zamieniana na mgłę mokrą.

  • Zwilżalność – Dobre zwilżanie powierzchni smarowanych oraz dobre zmywanie tych powierzchni (lepsze są oleje naftenowe niż parafinowe, najlepsze syntetyczne poliestrowe).

  • Właściwości lepkościowe – zachowanie odpowiedniej lepkości w szerokim zakresie temperatur bez tworzenia wosku (wosku nie tworzą bazy naftenowe i syntetyczne).

  • Ochrona przeciwzużyciowa- stosowanie dodatków przeciwzużyciowych chroniących smarowne elementy przed zużyciem i korozją.

  • Ochrona korozyjna – olej powinien zawierać inhibitory korozji.

  • Odporność na utlenienie- olej powinien zawierać inhibitory utlenienia.

  • Olej powinien być czysty, nie zawierać zanieczyszczeń ani wody, powinien być odpowiednio przechowywany.

​Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych dotyczących doboru lepkości oleju do aplikacji przemysłowych. W tym celu prosimy o kontakt: tel. (+48) 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

 

Wróć do aktualności