Aktualności

Bioetanol – alkohol przemysłowy jako biopaliwo z odnawialnych źródeł energii

12-07-2020

Bioetanol, czyli alkohol etylowy wytwarzane z biomasy, wykorzystywany jest jako paliwo. Może pochodzić zarówno z pełnowartościowych produktów roślinnych (zboże, buraki cukrowe, ziemniaki), jak i odpadków. Zaliczany jest do biopaliw, a co za tym idzie – do odnawialnych źródeł energii.

Biopaliwa –  to grupa paliw odnawialnych, do produkcji których wykorzystuje się surowce biologiczne. Należą do nich zarówno paliwa płynne, jak i gazowe. Do tych pierwszych należą m.in. biodiesel i bioetanol, podczas gdy te drugie reprezentuje metan.

Bioetanol jest alkoholem etylowym, którego produkcja obejmuje trzy etapy. Pierwszym jest hydroliza cukrów wyższych do monomeru glukozy. Drugim jest fermentacja glukozy do etanolu i dwutlenku węgla. Trzecim proces termo-chemiczny, w ramach którego etanol poddawany jest procesowi destylacji w celu uzyskania etanolu absolutnego. Bioetanol można uzyskać także z lignocelilozowej biomasy. Wiąże się to jednak z koniecznością poddania surowca obróbce wstępnej. Jest to więc proces dłuższy i bardziej kosztowny niż produkcja ze wspomnianych wcześniej surowców.

Bioetanol może być samodzielnie wykorzystywany jako biopaliwo ciekłe, ale może stanowić także biokomponent paliwa tradycyjnego. Jako alternatywa dla tradycyjnych paliw, bioetanol w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do efektu cieplarnianego. Wykorzystywany jako samodzielne paliwo, z zasady nie przyczynia się do eksploatowania zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania bioetanolu w zastosowaniach przemysłowych. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel. (+48) 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.