Aktualności

Nowa kategoria olejów smarowych objętych akcyzą

01-12-2019

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza istotne zmiany w opodatkowaniu akcyzą olejów smarowych syntetycznych klasyfikowanych do pozycji CN 3403 (z wyjątkiem smarów plastycznych). Przepisy ustawy dotyczące wyrobów o kodzie CN 3403 wchodzą w życie 1 listopada 2019 r. 

Objęcie preparatów smarowych, klasyfikowanych do pozycji CN 3403 (z wyjątkiem smarów plastycznych), opodatkowaniem akcyzą, będzie miało miejsce na zasadach analogicznych i wg tej samej stawki, co obecnie olejów smarowych klasyfikowanych do pozycji CN 2710.

Zakłady produkcyjne, które nabywają oleje smarowe o kodzie CN 3403, będą musiały zaktualizować swoje zgłoszenia i uzyskać nowe AKC-PR. Jest to istotne pod kątem stosowania zwolnień, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone. Jednym z warunków ustawy jest bowiem rejestracja nabywcy jako podatnika akcyzy w zakresie wyrobów objętych zwolnieniem i przedstawienie AKC-PR.

Nasza firma oferuje oleje hydrauliczne, przekładniowe lub przemysłowe z możliwością zwolnienia z podatku akcyzowego.

Zgodnie z aktualną ustawą o podatku akcyzowym (Dz.U.2014r. poz.752 z późn.zm.), stawka opodatkowania akcyzą wynosi 1,18 zł/l , co w warunkach zwolnienia z powyższego obowiązku, może przynieść oszczędność 1180 zł za każde 1000l oleju.

Zakupu z pominięciem akcyzy może dokonać zakład przemysłowy, który zużywa na potrzeby własne oferowane przez nas produkty, ponieważ przywilej taki przysługuje przede wszystkim odbiorcom finalnym, zarejestrowanym jako podmiot zużywający .

Podstawowym warunkiem formalnym zwolnienia z podatku akcyzowego jest rejestracja podmiotu w Urzędzie Celnym, której dokonuje się poprzez wypełnienie druku AKC-R

 

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad na temat zwolnienia olejów smarowych z akcyzy. W tym celu prosimy o kontakt: tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

W ciągu 24 godzin nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.