Aktualności

Trzy najważniejsze aspekty przy doborze środka smarnego w zakładzie przemysłowym

22-09-2020

Dzięki pracom nad uzyskaniem wysokiej jakości środków smarnych, intensywnie prowadzonym przez renomowanych producentów, mamy obecnie do wyboru bardzo zaawansowane produkty. W wyniku znacznych postępów w tej dziedzinie oleje i smary mogą być z powodzeniem używane nawet dwu- lub trzykrotnie dłużej niż dziesięć lat temu, a przy tym nadają się do różnych zastosowań.

Ponadto najwyższej jakości produkty zapewniają mniejsze tarcie i skuteczniejsze odprowadzanie ciepła niż produkty z niższej półki. Jednocześnie ich skład sprawia, że mają mniejszą tendencję do rozwarstwiania oraz pozostawiania szkodliwych osadów, co przekłada się na przedłużenie czasu ich pracy.

Koszty wstrzymania produkcji - wszelkie straty poniesione przez zakład w związku z nieplanowanym przestojem maszyn. Kwestię tę warto wziąć pod uwagę na etapie wyboru środka smarnego, ponieważ może mieć spore konsekwencje dla działalności, chociaż bywa niezauważona.

Ruchome części maszyn muszą być dobrze smarowane, co ma zapewnić optymalne warunki pracy mechanizmów oraz chronić je przed wieloma potencjalnymi problemami i zwiększonym ogólnym zużyciem. Niedostateczna ochrona skutkuje gromadzeniem się osadu, szybszą korozją, kawitacją, zapychaniem filtrów, zakleszczaniem zaworów i skróceniem trwałości pomp.

Te zjawiska mogą prowadzić do poważnych, czasochłonnych i kosztownych problemów, którym towarzyszy wzrost kosztów konserwacji i czasu przestojów w związku z przedwczesną awarią maszyn. Wizja niespodziewanego przestoju i konieczności wymiany zespołu przekonuje, że nieprzemyślana inwestycja w środki smarne może sporo kosztować.

Koszty konserwacji maszyn - dobór oleju hydraulicznego ma szczególne znaczenie np. w przypadku wtryskarek, ponieważ zwykle służą one do produkcji dużych ilości wyrobów i pracują bez przerwy. Jakakolwiek przerwa w produkcji odbije się więc wyraźnie na wynikach zakładu. Maszyny te nie są tanie, więc użytkowników słusznie zachęca się, aby poświęcili czas na wybranie najwłaściwszego oleju hydraulicznego z myślą o długim czasie sprawności urządzeń.

Cena oleju to zaledwie ułamek kosztu maszyny, dlatego przewidujący użytkownicy doskonale wiedzą, że zadanie sobie trudu przy zakupie oleju na pewno się opłaci. W takich przedsiębiorstwach rozumie się, że warto postawić na właściwy olej, a nie na najtańszy czy najpopularniejszy.

Koszty środka smarnego - decyzję o wyborze oleju czy smaru jest jego cena, przy czym zupełnie pomija się koszty wynikające z używania nieodpowiedniego produktu. O korzyściach ze stosowania dobrej jakości środków smarnych przekonuje się coraz większa liczba zakładów. Mimo to w wielu przedsiębiorstwach olej traktuje się jako czynnik drugoplanowy.

Często więc produkty te wybiera się tylko na podstawie ceny, bez uwzględniania długofalowych skutków dla pracy zakładu. Kupując zwykły, ale tańszy smar, firmy wpadają jednak w pułapkę pozornego oszczędzania.

Osoby podejmujące takie decyzje nie zdają sobie sprawy, że po wlaniu niższej jakości oleju może skrócić się okres między wymianami oleju i trwałość maszyny, a także mogą się pojawić duże koszty konserwacji w konsekwencji nieplanowanego przestoju. Doliczyć też trzeba będzie straty poniesione w związku ze wstrzymaniem produkcji na czas naprawy zespołu lub wymiany oleju. Jeśli zakłada się, że maszyny mają pracować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, nawet kilka godzin przestoju da o sobie boleśnie znać przy podliczaniu zysków.

 

W przypadku zapytań dotyczących doboru odpowiednich produktów dla zakładów przemysłowych prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.