Płynne, ekologiczne środki do odladzania przeznaczone do usuwania śniegu i lodu z powierzchni na bazie mrówczanu potasu

Do odladzania nawierzchni lotniskowych w Polsce, jako podstawowy środek chemiczny używany był chlorek wapnia CaCl₂6H₂O. Pod koniec lat siedemdziesiątych chlorek wapnia został zastąpiony przez mocznik.

Obecnie powszechnie stosowanymi na świecie środkami do zimowego utrzymania powierzchni lotnisk są: octan sodu, octan potasu, mrówczan sodu i mrówczan potasu, które zastępują stosowany dotąd mocznik. W ostatnich latach środki te zaczęto stosować również w Polsce. Czasami stosuje się też, kiedyś używane w dużych ilościach, glikol etylenowy i glikol propylenowy. Stałe środki odladzające stosowane na świecie do odladzania nawierzchni lotniskowych muszą spełniać wymagania SAE AMS 1431 Deicing/anti-icing solid com-pounds, natomiast ciekłe – SAE AMS 1435 Deicing/anti-icing fluids.

Środki na bazie mrówczanu potasu (HCOOK) są ciekłymi płynami stosowanym do odladzania nawierzchni lotniskowych oraz w obszarach o wrażliwych powierzchniach i materiałach, gdzie nie ma możliwości zastosowania soli drogowej (NaCl) ze względu na jej korozyjne działanie. Szczególnie na betonie obserwowane efekty korozyjne są wyraźnie mniejsze niż w przypadku zastosowania soli drogowej.

Mrówczan potasu w porównaniu z mocznikiem, jest bardziej skuteczny w niskich temperaturach i potrzeba go mniej do uzyskania podobnych rezultatów (40-60%). Ma znacząco niskie BZT (biochemiczne zapotrzebowanie na tlen) w porównaniu z innymi podobnymi środkami. Produkowany jest w postaci nieregularnych kryształów, które są mniej podatne na wywiewanie z nawierzchni niż produkty w postaci granulek.

Środki do odladzania można również stosować zapobiegawczo: w zależności od pogody ma on długotrwałe działanie utrzymujące się od 2 do 3 dni.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat środków do odladzania powierzchni. W tym celu prosimy o kontakt tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności