Prawodawstwo i Certyfikaty przy stosowaniu spożywczych środków smarnych: Kluczowe aspekty i wymagania

Spożywcze środki smarne odgrywają kluczową rolę w branży spożywczej, gdzie ich głównym zadaniem jest minimalizacja tarcia i zużycia maszyn, a jednocześnie zapewnienie, że produkty spożywcze nie zostaną zanieczyszczone. Ze względu na specyfikę zastosowania tych środków, istnieje szereg przepisów prawnych oraz wymagań certyfikacyjnych, które muszą zostać spełnione. W artykule przybliżymy te aspekty, zwracając uwagę na najważniejsze regulacje oraz certyfikaty, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktów spożywczych.

Regulacje Prawne:

FDA (Food and Drug Administration)

FDA w Stanach Zjednoczonych ustanawia zasady dotyczące stosowania substancji chemicznych w produkcji żywności, w tym także środków smarnych. Spożywcze środki smarne muszą być zgodne z wymaganiami CFR 21, które określają, jakie substancje mogą być stosowane w bezpośrednim kontakcie z żywnością.

NSF International

NSF (National Sanitation Foundation) jest organizacją, która certyfikuje produkty stosowane w przemyśle spożywczym. Kluczowym standardem w kontekście środków smarnych jest NSF H1, który dotyczy środków mogących mieć przypadkowy kontakt z żywnością. Certyfikacja NSF H1 zapewnia, że produkt jest bezpieczny i spełnia rygorystyczne normy higieniczne

ISO 21469

Międzynarodowy standard ISO 21469 dotyczy higienicznych wymagań dotyczących środków smarnych stosowanych w przemyśle spożywczym. Certyfikacja zgodnie z ISO 21469 obejmuje ocenę bezpieczeństwa, czystości oraz procedur produkcyjnych stosowanych przez producentów środków smarnych.

CZYTAJ TAKŻE: Prawodawstwo i Certyfikaty: NSF, PZH, Halal i Kosher, HACCP oraz GMP przy stosowaniu spożywczych środków smarnych.

Certyfikaty i Wymagania:

NSF H1

Certyfikat NSF H1 jest przyznawany środkom smarnym, które mogą mieć przypadkowy kontakt z żywnością. Produkty te muszą przejść szczegółową ocenę pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z wymaganiami zdrowotnymi. Certyfikacja H1 gwarantuje, że produkt jest odpowiedni do stosowania w przemyśle spożywczym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

Kosher i Halal

Wiele firm spożywczych wymaga, aby środki smarne stosowane w ich produkcji były zgodne z certyfikatami Kosher lub Halal. Oznacza to, że środki smarne muszą spełniać określone wymogi religijne, co dodatkowo zapewnia ich czystość i bezpieczeństwo.

ISO 21469

Certyfikacja ISO 21469 obejmuje ocenę całego procesu produkcyjnego, od surowców po gotowy produkt. Zakłady produkcyjne muszą spełniać wysokie standardy higieniczne, a środki smarne muszą być regularnie testowane i monitorowane. Certyfikat ISO 21469 potwierdza, że produkt jest bezpieczny i zgodny z najwyższymi standardami jakości.

CZYTAJ TAKŻE: Środki smarne dla przemysłu spożywczego bez MOSH i MOAH

Podsumowanie

Prawodawstwo i certyfikaty dotyczące stosowania spożywczych środków smarnych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa produktów spożywczych. Przestrzeganie tych regulacji i uzyskiwanie odpowiednich certyfikatów jest niezbędne dla producentów, aby mogli oni zapewnić, że ich produkty są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagane normy. Dzięki temu konsumenci mogą mieć pewność, że spożywane przez nich produkty są wolne od szkodliwych substancji, a procesy produkcyjne odbywają się zgodnie z najwyższymi standardami jakości i higieny.

W przypadku zapytań dotyczących doboru środków smarnych dla przemysłu spożywczego prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności