Rozwiązania smarownicze do zarządzania konserwacją maszyn w przemyśle piekarniczym

W przemyśle spożywczym i piekarniczym występuję konieczność stosowania we wszystkich maszynach dzielących (dzielarki, krajalnice, zaokrąglarki), gdzie występuje tarcie elementów stal-żeliwo, stal-mosiądz, tworzywo sztuczne-stal odpowiednich środków smarnych dostosowanych do zaleceń producentów maszyn i urządzeń oraz spełniających wymagane normy bezpieczeństwa dla żywności.

Środki smarne obojętne fizjologicznie

Najważniejszym kryterium wyboru smarów w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności jest dopuszczenie środka smarnego przez amerykańską organizację NSF (National Sanitation Foundation). Produkty z certyfikatem NSF 3H mogą być stosowane, jeżeli wykluczenie kontaktu z żywnością w obszarze produkcji jest niemożliwe.

Produktami, które spełniają powyższe wymagania są oleje parafinowe o czystości medycznej, farmaceutycznej opracowane w oparciu o specjalne formuły, o własnościach znacznie przewyższających normy obowiązujące dla konwencjonalnych środków smarnych. W swoich właściwościach nie mają porównania ze środkami na bazie roślinnej. Oleje parafinowe znajdują zastosowanie przy smarowaniu szeregu maszyn, urządzeń i elementów, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych lub eksploatacyjnych konwencjonalne środki smarne nie są w stanie zapewnić właściwych i optymalnych warunków pracy (wysoka temperatura oraz wilgotność).

CZYTAJ TAKŻE: Środki smarne w przemyśle piekarniczym

Oleje parafinowe są przeznaczone do zastosowań w przemyśle spożywczym i cukierniczym w zakresie temperatur od -10ºC do +90ºC. Są szczególnie odporne na starzenie ze względu na wysoką stabilność chemiczną i mogą być używane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z żywnością. Oleje parafinowe zapewniają doskonałą ochronę przed korozją przy czym są neutralne dla większości uszczelnień stosowanych w przemyśle.

Przykłady zastosowań farmaceutycznych olejów parafinowych w procesach technologicznych:

  • w liniach i przenośnikach do smarowania przekładni oraz łańcuchów
  • w obwodach zamkniętych jako oleje obiegowe
  • jako podstawowy środek smarny w dzielarkach i urządzeniach krojących wiodących producentów: GLIMEK, GOSTOL, WP HATON, BACKTECH, VAN DIJK, SUBAL, BENIER, WABAMA, TECHPIEK, WIECZOREK, HERLITZIUS, TURRI, SOTTORIVA, KEMPER, WINKLER, JAC, IBIS.
  • w systemach hydraulicznych i pneumatycznych
  • w liniach do ciasta i bułek przy smarowaniu elementów dzielących, prowadnic i łańcuchów.
  • w maszynach pakujących przy smarowaniu bębnów i noży

CZYTAJ TAKŻE: Przykłady zastosowań farmaceutycznych olejów parafinowych w procesach technologicznych

W przemyśle piekarniczym oleje parafinowe mogą być również stosowane do smarowania tłoków, lejów dzielarek, zaokrąglarek stożkowych, noży w krajalnicach i mieszadłach. Swoje szerokie zastosowanie zawdzięcza głównie takim cechom jak: brak zapachu, brak barwy i smaku co jest podstawową cechą środków smarnych w przemyśle spożywczym. Odpowiednio dobrana lepkość oleju parafinowego powoduje, że ilość zużywanego oleju może być mniejsza niż innych środków smarnych.

Szerokie zastosowanie oleju parafinowego jest uwarunkowane przede wszystkim jego dostępnością oraz stosunkowo niską ceną w porównaniu do syntetycznych środków smarnych. W niektórych urządzeniach olej parafinowy nie posiada żadnych zamienników a ich stosowanie odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność posiadacza urządzenia. W przypadku nowych urządzeń stosowanie innego środka smarnego niż olej parafinowy, może nieść za sobą utratę gwarancji. Olej parafinowy nie ma ujemnego oddziaływania na uszczelki i uszczelniacze, a przede wszystkim eliminuje możliwość pleśnienia i grzybienia wyrobu gotowego.

W przypadku pytań dotyczących rozwiązań smarowniczych dla przemysłu piekarniczego pomocą służy nasz zespół serwisu technicznego tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności