Specjalistyczne rozpuszczalniki do produkcji tuszy i farb drukarskich.

Tusze to materiały występujące zazwyczaj w formie ciekłej, używane do pisania lub druku. Ich głównym zastosowaniem jest barwienie powierzchni, tak aby w rezultacie uzyskać tekst, obraz lub wzór.

Tusze są niezwykle wszechstronne i można je stosować na praktycznie każdej powierzchni, niezależnie od jej tekstury, wielkości czy kształtu. Mogą być stosowane w barwieniu papieru, plastiku, metalu, szkła i tekstyliów. Tusze drukarskie, w przeciwieństwie do farb i powłok lakierniczych, nanoszone są na powierzchnię w postaci bardzo cienkiej warstwy, która w zależności od procesu drukowania może mieć grubość od 2 do 30 µm.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wydajne rozpuszczalniki i ciecze specjalne w zastosowaniach przemysłowych

Głównymi składnikami farby drukarskiej są:

  • Substancje barwiące – stanowią one od 5 do 30% tuszu. Zazwyczaj są to pigmenty, barwniki lub też laki. Pigmenty to drobno rozdrobnione substancje w stanie stałym, które nie rozpuszczają się w spoiwie, ale są w nim rozproszone (zdyspergowane). Barwniki natomiast to substancje, które są całkowicie rozpuszczalne w spoiwie. Ostatnią z substancji barwiących są laki. Są to tzw. barwniki wytrącone z rozpuszczalnika do postaci stałej, które dzięki temu uzyskują właściwości zbliżone do pigmentów. Zazwyczaj można zaobserwować zależność polegającą na tym, że wyższe stężenie określonego barwnika wpływa na intensywność jego koloru. W praktyce stosuje się jednak optymalne stężenia substancji barwiących, powyżej których nie zauważa się już zmiany wybarwienia,
  • Spoiwo – stanowi od 15 do 50% składu tuszu. Ma ono za zadanie zwilżać pigment, co ułatwia rozproszenie jego cząstek. To właśnie spoiwo decyduje o właściwościach drukowych farby, a także o tym, w jaki sposób dany tusz wiąże się z podłożem. Substancje te dodatkowo zapewniają odpowiedni połysk i odporność na ścieranie. Funkcję spoiwa pełnią najczęściej różnego rodzaju żywice.
  • Rozpuszczalniki – są to substancje, które mają za zadanie rozpuszczać spoiwo, a także mieszać się z pozostałymi składnikami farby. Rozcieńczalnik stanowi zazwyczaj 15-65% składu farby. Izoparafiny syntetyczne z racji swoich właściwości chemicznych świetnie sprawdza jako rozpuszczalnik w tuszach drukarskich. Jest to bezbarwna ciecz bez zanieczyszczeń mechanicznych, bez zapachu. Izoparafina może z powodzeniem zastępować rozpuszczalniki organiczne, takie jak toluen, aceton i inne pochodne ksylenu.
  • Substancje pomocnicze – wpływają na właściwości użytkowe farby. Zazwyczaj nie przekraczają 10% składu. Są to anionowe środki zwilżająco-dyspergujące przeznaczone do sporządzania wodnych koncentratów pigmentowych. Mają postać klarownej cieczy o barwie jasnożółtej lub żółtej. Stosuje się również środki dyspergujące, które są także doskonałymi środkami zwilżającymi. Z tego powodu mogą być stosowane przy produkcji tuszy drukarskich i farb, zapewniając odpowiednie dyspergowanie pigmentów będących składnikami kolorantów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alifatyczne rozpuszczalniki węglowodorowe – płyny techniczne lekkich frakcji, typowe właściwości i zastosowania

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania rozpuszczalników w przemyśle. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności