Aktualności

Zjawisko wydzielania się oleju ze smaru

23-11-2020

Wydzielanie oleju ze smaru jest podstawową cecha smaru. Olej w smarze jest uwięziony w kapilarnej, gąbczastej strukturze zagęszczacza. Smarowanie smarem zachodzi poprzez uwalnianie oleju ze struktury zagęszczacza. Jeżeli nie ma uwalniania oleju to jest złe smarowanie. Ale ta cecha ma inna stronę. Przy wysokich naciskach i wysokich temperaturach uwalniane zbyt dużej ilości oleju może prowadzić do szybkiego wysychania smaru. Wtedy należy zapytać producenta o wynik separacji oleju ze smaru metodą ASTM D 1742 i zamówić smar o mniejszej skłonności do wydzielania (separacji oleju).

Na przykład smar zagęszczony kompleksowym mydłem litowym jest bardziej stabilny i wykazuje mniejszą separację oleju niż smar zagęszczony mydłem prostym.

Wydzielanie pewnej ilości oleju ze smaru w opakowaniu podczas składowania jest zjawiskiem typowym i nie stanowi problemu. Zwykle jest to niewielka ilość oleju w porównaniu do całej masy smaru. Olej ten typowo miesza się ze smarem w opakowaniu przed pobraniem smaru do zastosowania.

Nie powinno się zostawiać smaru w opakowaniu bez wygładzenia jego powierzchni. Pozostawienie wgłębień powoduje zbieranie się w nich oleju.

Wydzielanie oleju jest też zależne od konsystencji smaru, smary miękkie, Klasy NLGI 0 i niżej są bardziej podatne na separację oleju.

Dodatkowo wydzielaniu oleju sprzyjają duże fluktuacje temperatury podczas składowania

Czy zatem smar nadal nadaje się do użycia?

Tak, pod następującymi warunkami:

  1. Ilość oleju jest niewielka i pokrywa powierzchnię smaru jedynie punktowo.
  2. Po zmieszaniu olej jest od razu wchłaniany przez smar.

 

W razie wątpliwości lub w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat smarów plastycznych prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.