Aktualności

Jak należy postępować z cieczami obróbczymi?

14-06-2021

Dla utrzymania chłodziwa w dobrym stanie wskazane jest wykonywanie kilku istotnych czynności. W pierwszej kolejności należy utrzymywać obrabiarki w czystości – systematycznie usuwając wióry i ścier metalowy, nie traktować emulsji jako śmietnika. W trakcie okresowej wymiany chłodziwa należy gruntownie czyścić układy zasilania obrabiarek; wskazane jest stosowanie przed wymianą specjalnych środków do mycia i dezynfekcji. Stężenie emulsji powinno być zachowane w optymalnym zakresie – stosowanie emulsji o zaniżonym stężeniu podwyższa ryzyko porażenia biologicznego, natomiast emulsje o zbyt wysokim stężeniu powodują tworzenie się kleistych osadów. Należy usuwać oleje obce. Z reguły obrabiarki smarowane są olejami i smarami. Istotne części, głównie prowadnice smarowane są przelotowo olejem. Cala ilość oleju podanego na smarowanie trafia do emulsji, pogarszając jej jakość. Do oleju z prowadnic dochodzi nadmiar smarów, oleju hydraulicznego i przekładniowego, olej konserwacyjny z obrabianych detali, awaryjne wycieki itd. W celu uniknięcia szkodliwego wpływu olejów obcych, stosuje się specjalne oleje do prowadnic (dobrej jakości oleje do prowadnic zapewniają stabilny współczynnik tarcia w szerokim zakresie prędkości i obciążeń, dają dobre wyniki przy skąpym smarowaniu oraz są kompatybilne z chłodziwami emulsyjnymi), w układach hydraulicznych stosuje się oleje hydrauliczne z bez cynkową kompozycją dodatków uszlachetniających, ewentualnie całe smarowanie obrabiarki prowadzi się z użyciem tanich olejów maszynowych, nie zawierających dodatków uszlachetniających. Ze smarów plastycznych smary kompleksowe glinowe, praktycznie nierozpuszczalne w wodzie, są najbardziej odpowiednie do smarowania obrabiarek.

 

  1. Magazynowanie i transport koncentratu
- w temperaturze dodatniej (najlepiej 10-20°C) – szczególnie chronić przed mrozem
- w zamkniętych szczelnie pojemnikach: chronić przed słońcem, zanieczyszczeniem wodą, olejem, kurzem.
- kontrolować termin przydatności do użycia (zwykle 1 rok) !!!
 
2. Przygotowanie układu
- czyszczenie z zanieczyszczeń mechanicznych
- dezynfekcja, mycie, płukanie
 
3. Przygotowanie emulsji
- tylko z czystą wodą (odpowiednia twardość)
- mieszanie tylko mechaniczne
- odpowiednie stężenie/kontrola
- jeśli to możliwe zawsze poza maszyną
- zawsze olej wlewamy do wody, nie odwrotnie !!!
 
4. Kontrola / monitoring emulsji
- stężenie, np. przy pomocy refraktometru
- poziom pH, np. przy pomocy papierków wskaźnikowych
- obecność bakterii i grzybów, przy pomocy dipslidów
- przewodność właściwą /zawartość związków soli, przy pomocy konduktometru
 
5. Pielęgnacja emulsji
- usuwanie zanieczyszczeń poobróbkowych
- ograniczenie niebezpieczeństwa zabrudzenia olejami / smarami
- usuwanie z powierzchni emulsji warstwy olejowej
 
6. Uzupełnianie poziomu stężenia
- kontroluj i koryguj używając wymieszanego roztworu emulsji (nie powinno się dolewać koncentratu jak również wody do użytkowanej emulsji)
 

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat cieczy obróbczych. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.