Liczba kwasowa (TAN) a liczba zasadowa (TBN) w oleju

W olejach smarowych występują równocześnie substancje kwaśne i alkaliczne. Do tego niektóre dodatki mogą się zachowywać jako kwasy lub jako zasady (są amfoteryczne). Celem oceny jakie reakcje zachodzą w oleju, praktykowane jest monitorowanie TAN- liczby kwasowej (substancje kwaśne) oraz TBN – liczby zasadowej (substancje alkaliczne).

Ani TAN ani TBN nie zawierają informacji, jak mocne są kwasy lub zasady, co ogranicza na ich podstawie wnioskowanie o korozyjności oleju, dlatego czasami oznacza się również pH, które odzwierciedla obecność silnych kwasów i zasad.

W świeżym oleju za wartość TAN odpowiadają niektóre dodatki (np. smarnościowe), w oleju zużytym wzrost TAN świadczy najczęściej o jego utlenieniu lub zanieczyszczeniu.

Wartość TBN w oleju świeżym świadczy o zawartości dodatków myjących, spadek TBN świadczy o wyczerpywaniu się zużywaniu tych dodatków.

Uważa się, że konieczna jest wymiana oleju, gdy wartość TBN zmieni się o 50 % a liczba kwasowa (TAN) wzrośnie dwukrotnie.

Równoczesne oznaczanie liczby kwasowej i zasadowej w oleju ma najczęściej na celu prognozowanie czasu pracy oleju. Teoria zakłada, że olej nadaje się do wymiany, gdy wartości TAN i TBN się do siebie zbliżą.

 

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych w zakresie analizy chemicznej oleju. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel. (+48) 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności