Aktualności

Metody otrzymywania glikolu etylenowego i propylenowego

23-05-2022

Glikole jest to dana grupa związków należąca do większej grupy, którą są alkohole. Są to alkohole polihydroksylowe, a bardziej szczegółowo są to diole, czyli związki, które w cząsteczkach zawierają dwie grupy -OH, czyli grupy hydrohsylowe i są one połączone z różnymi atomami węgla.

Do tej grupy możemy zaliczyć wiele związków, które będą różniły się między sobą długością łańcucha, bądź jego rozgałęzieniem. Natomiast podobnie jak w innych szeregach homologicznych, będą one miały zbliżone właściwości, zwłaszcza jeśli w danym szeregu homologicznym są niedalekimi sąsiadami.

Najpopularniejszymi przedstawicielami glikoli są: glikol etylenowy i glikol propylenowy o nazwach systematycznych etano -1,2-diol oraz propano -1,2-diol. Zarówno glikol etylenowy jak i glikol propylenowy będą miały zbliżone właściwości. Będą to ciecze, bezbarwne, bez zapachu o lekko słodkim smaku. Podobnie jak w przypadku etanolu i metanolu różnica jednej grupy -CH powoduje znaczącą różnicę toksyczności obu związków, tak samo glikol propylenowy i glikol etylenowy różnią się właśnie tą cechą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rodzaje glikoli oraz ich zastosowanie w przemyśle

Glikol etylenowy jest toksyczny, a spożyty przez człowieka powoduje silne uszkodzenia nerek. To sprawia, że nie możemy go wykorzystywać w substancjach, które mają kontakt ze skórą, ani tym bardziej w produktach spożywczych w przeciwieństwie do glikolu propylenowego.

Glikol propylenowy ze względu na swoją nietoksyczność może być wykorzystywany zarówno w kosmetykach, jak i w produktach spożywczych.

Mimo swojej toksyczności glikol etylenowy również znalazł swoje zastosowanie. Możemy go znaleźć w układach chłodzących do silników spalinowych, w układach klimatyzacyjnych lub wykorzystywać go jako rozpuszczalnik.

Jak otrzymujemy glikol etylenowy?

Jak sama nazwa wskazuje substratem wyjściowym tej reakcji jest etylen, czyli eten, który następnie utleniamy do tlenku etylenu. Dalej mamy reakcję hydratacji w której przyłączamy cząsteczkę wody do cząsteczki tlenku etylenu. Kolejnym procesem jest rektyfikacja. Tak otrzymany glikol etylenowy jest produktem wyjściowym do dalszych przemian. Najczęściej wykorzystuje się go produkcji poliestrów, z których dalej otrzymujemy włókna, bądź tworzywa na opakowania.

 

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania glikoli w przemyśle. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.