Mieszanie glikolu i płynów chłodniczych

Podstawowe składniki płynu

Większość płynów chłodniczych składa się z dwóch podstawowych składników. Są to glikol etylenowy i woda zmieszane w odpowiednich proporcjach. Można spotkać płyny oparte na glikolu propylenowym. Jeśli chodzi o zastosowanie, to oba z nich bardzo dobrze wywiązują się ze swojego zadania. Główna różnica między nimi polega na tym, w jakim stopniu jest przyjazny dla środowiska. Glikol propylenowy w porównaniu z etylenowym jest nietoksyczny. Wiąże się to jednak z jego wyższym kosztem produkcji, przez co płyny oparte na propylenie są oferowane rzadziej.

Wśród płynów chłodniczych można wyróżnić ich trzy rodzaje. Podstawowym składnikiem każdego z nich jest jeden z glikoli oraz woda. Różnią się one jednak rodzajem dodatków.

IAT

Najstarsze płyny są produkowane według tzw. technologii IAT, która opiera się na solach nieorganicznych. Podstawowym dodatkiem są w nich krzemiany tworzące dosyć grubą warstwę ochronną. Niestety zaobserwowano, że przepływający w układzie płyn odrywał powstały osad i zatykał poszczególne elementy. Płyny IAT niezbyt dobrze sprawują się w chłodnicach, które zbudowane są głównie z aluminium. Ich słabym punktem jest też trwałość. Płyny te tracą swoje właściwości po ok. 2 latach od momentu zalania.

OAT

Drugi rodzaj to tzw. płyny OAT, w których sole nieorganiczne zostały zastąpione organicznymi. Tworzą na elementach układu znacznie cieńsze warstwy ochronne, co jednak nie wpływa niekorzystnie na ich działanie. Zaletą cieńszych ścian jest natomiast lepsza zdolność do oddawania ciepła. Płyny te mają też znacznie dłuższą żywotność, która wynosi ok. 5 lat. Bardzo dobrze współpracują z chłodnicami aluminiowymi, dlatego właśnie nimi najczęściej zalewane są współczesne układy.

HOAT

Najnowsze rozwiązanie to płyny hybrydowe. Określane są również jako uniwersalne, ponieważ zawierają dodatki zarówno organiczne, jak i nieorganiczne. Można więc powiedzieć, że są połączeniem płynu wykonanego w technologii IAT oraz OAT. Wyróżnia je wydłużona żywotność, która wynosi ok. 5 lat.

Płyn chłodniczy - dobierz pod układ chłodzenia

Płyny do układów chłodzenia są albo uniwersalne przeznaczone do układów wykonanych z różnych materiałów (miedzianych, mosiężnych, aluminiowych), albo np. tylko do chłodnic aluminiowych. W silnikach z chłodnicą aluminiową zastosowane są uszczelnienia wykonane z innego materiału niż w chłodnicach miedzianych, stąd zastosowanie nieodpowiedniego płynu może spowodować zniszczenie uszczelnień, a następnie wycieki i przegrzanie silnika. W sytuacjach awaryjnych płyn chłodzący można uzupełniać wodą najlepiej destylowaną lub zdemineralizowaną.

Koncentrat płynu chłodniczego

Absolutnie nie wolno wlewać do chłodnicy czystego koncentratu płynu do chłodnic. Temperatura krystalizacji czystego koncentratu wynosi od (-10)°C do około (-12) °C, więc taki płyn łatwo zamarza i źle odprowadza ciepło.

Inhibitory korozji

Układ chłodniczy jest zbudowany z różnego rodzaju materiałów. Są tam zarówno elementy metalowe, gumowe, jak i różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Żeby dbać o nie i wydłużyć ich żywotność, do płynów chłodniczych dodaje się tzw. inhibitory korozji. Dodatki te tworzą na poszczególnych elementach układu warstwę ochronną, która chroni je przed korozją. Dzięki nim płyn też się nie pieni.

Czy kolory mają jakieś znaczenie w wyborze płynu?

Płyny chłodnicze są sprzedawane w różnych kolorach. Sugerowanie się barwą podczas ich zakupu to jednak błąd. W praktyce kolor nie ma znaczenia i nie jest związany ze specyfikacją produktu. Kolory są nadawane więc płynom po to, aby uniknąć m.in. przypadkowego spożycia czy łatwiejszego zlokalizowania nieszczelności układu. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do zmieszania ze sobą płynów o różnych kolorach. Ważne jednak jest to, aby były one wyprodukowane w tej samej technologii. W razie konieczności dolanie płynu np. IAT do OAT nie spowoduje od razu usterki, pogorszy jednak jego właściwości ochronne. Jeśli nie mamy pewności, jaki płyn znajduje się w układzie, a musimy uzupełnić jego niedobór, najlepiej sięgnąć po płyn uniwersalny. Na jego etykiecie będzie znajdować się informacja, że można go mieszać ze wszystkimi dostępnymi płynami. Podczas zakupu należy też zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest to gotowy płyn, czy koncentrat, który należy w odpowiednich proporcjach rozrobić z wodą. Nie można wlewać do układu czystego koncentratu!

Jak często wymieniać płyn?

Warto pamiętać, że zużyty płyn raczej nie będzie dawał o sobie znać na zewnątrz, choć w rzeczywistości jego właściwości będą pogorszone. Układ jest mniej chroniony przed korozją, a warunki pracy silnika są gorsze. Zużyty płyn zaczyna gotować się też w coraz niższej temperaturze i zamarzać w wyższej, niż przewidziano. Zimą może dojść do całkowitego zamarznięcia, co wiąże się nawet z poważnym uszkodzeniem chłodnicy. Obecnie większość producentów zaleca wymianę płynu co ok. 5 lat w zależności od rodzaju płynu. Naszym zdaniem warto czas ten skrócić do ok. 3 lat, ponieważ podczas wymiany dochodzi do zmieszania starego płynu z nowym. Wymiana najczęściej odbywa się poprzez odkręcenie korka w chłodnicy, co pozwala na spuszczenie starego płynu. Jego część wciąż pozostaje jednak w nagrzewnicy, przewodach i termostacie. Oznacza to, że przy wlaniu nowego płynu dochodzi do jego zmieszania ze starym, co osłabia nieco jego właściwości.

Mieszanie płynów chłodniczych

Aby zapewnić bezpieczeństwo, a także zadbać o żywotność układu chłodzenia, zaleca się mieszanie płynów, które mają takie same parametry i pakiety inhibitorów. Nie miesza się płynów wyprodukowanych w różnych technologiach, np. zawierających krzemiany, z płynami które ich nie zawierają. Nie wolno też mieszać płynów starszej generacji z tymi nowszymi.

W przypadku zapytań dotyczących doboru glikoli dla przemysłu prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

W ciągu 24 godzin nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności