Aktualności

Środki smarne w przemyśle piekarniczym

25-10-2021

Przemysłowa produkcja pieczywa na skalę masową stawia największe wymagania zarówno dla przebiegu procesów zakładowych, jak i dla urządzeń produkcyjnych w nowoczesnych, dużych piekarniach. W zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów i procesów produkcyjnych ważną rolę pełnią środki smarne, dlatego tak istotna jest ich najwyższa jakość!
 
Ekstremalne warunki produkcyjne, stabilna praca w trybie 24 godziny 7 dni w tygodniu, rygorystyczne standardy higieniczne i krótki czas czyszczenia oraz konserwacji stanowią  główne wyzwania dla maszyn i urządzeń w zakładach przemysłu piekarniczego.
 
Systematyczny przebieg procesu produkcyjnego w nowoczesnych, dużych piekarniach wpływa na ich wysoki stopień zautomatyzowania. Taśmy transportowe, rolkowe jak i inne urządzenia do transportu, dystrybuują automatycznie pomiędzy urządzeniami do pieczenia wszelkie niezbędne do tego: surowce, półprodukty i gotowe produkty. W zakładach tego rodzaju, oprócz klasycznych podzespołów urządzeń, takich jak: pompy, przekładnie, dmuchawa, sprężarki sprężonego powietrza i systemy hydrauliczne, często stosowane są elementy maszyn, jak: łożyska toczne i łożyska ślizgowe.
 
Bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury, duże obciążenie wilgocią i pyłem, mocno obciążają urządzenia produkcyjne w ich codziennej pracy. W dużych piekarniach, aby nie dopuścić do zużycia i korozji niezbędne jest smarowanie wszystkich ruchomych elementów maszyn. Brak lub niedostateczne smarowanie powoduje nie tylko nieplanowane okresy przestoju urządzeń i krótkie przestoje produkcji, ale również zwiększa jej koszty. Dlaczego? Z powodu większego zużycia energii i zwiększenia nakładów na utrzymanie maszyn w stanie sprawności.
 
W produkowanym pieczywie nie powinny pozostać resztki środka smarnego – ściekanie w miejscach smarowania. W przypadku niezamierzonego zetknięcia z żywnością należy zapewnić, aby do produkcji i dalszego przetwarzania żywności stosować tylko środki smarne obojętne fizjologicznie.
 
Środki smarne obojętne fizjologicznie
Najważniejszym kryterium wyboru smarów w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności jest dopuszczenie środka smarnego przez amerykańską organizację NSF (National Sanitation Foundation). Produkty z certyfikatem NSF 3H mogą być stosowane, jeżeli wykluczenie kontaktu z żywnością w obszarze produkcji jest niemożliwe. 
 
Środki smarne dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością wykorzystywane w przemyśle piekarniczym i cukierniczym muszą spełniać restrykcyjne wymagania i dlatego przechodzą bardzo rygorystyczną procedurę kontrolną, której potwierdzeniem jest certyfikat NSF H3, stanowiący formalne dopuszczenie do stosowania w przemyśle piekarniczym.
 
Środki smarne z certyfikatem NSF H3 mogą być stosowane m.in. do urządzeń odpowiedzialnych za ważenie i rozdzielanie surowca piekarniczego (zapobiegają przywieraniu ciasta) czy do smarowania noży krajalnic chleba i dzielarek cukierniczych. Można też wykorzystywać je do smarowania roboczych części całych linii technologicznych oraz takich maszyn piekarniczych jak wałkownice, mieszałki, wywrotnice czy zaokrąglarki.
 
 
W przypadku zapytań dotyczących doboru środków smarnych dla przemysłu piekarniczego prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl
 
Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
 
Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.