Aktualności

Zastosowanie alkoholu izopropylowego w przemyśle

09-03-2020

  • Synonimy:  alkohol izopropylowy, izopropanol, propan-2-ol, 2-hydroksypropan, IPA.
  • Wzór chemiczny: CH3CH(OH)CH3
  • Masa molowa:   60,1
  • Numer CAS :     67-63-0
  • Numer WE:         200-661-7
  • Zastosowanie:   przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny, chemiczny; jako rozpuszczalnik

Alkohol izopropylowy (IPA) jest produktem chemicznym i surowcem, stosowany głównie jako środek odwadniający i środek czyszczący w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, tworzyw sztucznych, powłokach i przemyśle elektronicznym. Służy jako chromatograficzny materiał referencyjny do oznaczanie odczynników, takich jak bar, wapń, magnez, nikiel, potas, sód i cez. 

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym alkohol izopropylowy jest stosowany do produkcji chusteczek, balsamów do rąk i ciała, środków konserwujących i środków farmaceutycznych. Jest również stosowany w farbach, rozcieńczalnikach, farbach, środkach czyszczących i pastach, a także sterylizacji powierzchni, dezynfekcji szpitalnej, zakładach przetwórstwa żywności itp. Alkohol izopropylowy wykorzystywany jest w produkcji wszelkiego rodzaju zmywaczy do paznokci. Wykorzystuje się tez ten środek do produkcji zmywaczy, które stosuje się przy czyszczeniu płytki paznokcia. Dodatkowo, ma on też właściwości odtłuszczające.

Alkohol izopropylowy (IPA) jest produktem chemicznym i surowcem, stosowany głównie jako środek odwadniający i środek czyszczący w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, tworzyw sztucznych, powłokach i przemyśle elektronicznym. Służy jako chromatograficzny materiał referencyjny do oznaczanie odczynników, takich jak bar, wapń, magnez, nikiel, potas, sód i cez.

IPA stosowana jest również używany w urządzeniach elektronicznych, takich jak: kasety czyszczące, stacje dyskietek, taśmy magnetyczne i głowice laserowe do napędów optycznych odtwarzaczy CD lub DVD oraz płyt głownych.

Izopropanol może być również stosowany jako rozpuszczalnik do druku fleksograficznego, litografii, druku wklęsłego i jako urządzenie do czyszczenia. Często jest również uwzględniany w farbach. Jest również ważnym rozpuszczalnikiem do rozcieńczania i ekstrakcji w laboratorium. Ponadto alkohol izopropylowy jest również stosowany jako środek odladzający dla dodatków do benzyny i rurociągów paliwowych.

W wielu produktach przemysłowych i konsumpcyjnych, alkohol izopropylowy jest stosowany jako tani rozpuszczalnik, także jako ekstrahent, i może być stosowany zamiast etanolu w wielu przypadkach.

Izopropanol jest również stosowany jako rozpuszczalnik dla olejów i koloidów, a także do wytwarzania koncentratów paszowych dla mączki rybnej. W paliwach samochodowych stosuje się alkohol izopropylowy niskiej jakości. Zmniejsza się ilość alkoholu izopropylowego stosowanego jako surowiec do produkcji acetonu. Kilka związków syntetyzuje się stosując izopropanol, taki jak izopropyl, metyloizobutyloketon, izopropyloamina, eter diizopropylowy, octan izopropylu, tymol i wiele estrów.

Kolejne, bardzo ważne zastosowanie alkoholu izopropylowego, to wszelkiego rodzaju procesy czyszczenia części samochodowych. Alkohol izopropylowy doskonale się sprawdza, jeśli chodzi o czyszczenie części silników. Dzięki zastosowaniu takiego środka czyszczącego, mamy nie tylko gwarancje tego, że części zostaną odpowiednio wyczyszczone, ale też - co bardzo ważne, że nie ulegnie uszkodzeniu materiał, z którego są one wykonane.

Alkohol izopropylowy nie przewodzi prądu, co niweluje ryzyko wystąpienia zwarcia elektronicznego. Poza tym, bardzo szybko odparowuje, co sprawie, że części elektroniczne poddane czyszczeniu takim właśnie środkiem, szybciej schną.

Warto podkreślić, że świetnie sprawdza się on także jako rozpuszczalnik farb czy lakierów. Czyszczenie podłogi z zabrudzeń, z którymi nie są w stanie poradzić sobie wiodące środki czystości, jest możliwe z pomocą alkoholu izopropylowego połączonego z octem.

 

W przypadku zapytań dotyczących zastosowania alkoholu izopropylowego w przemyśle prosimy o kontakt  tel. +48 81 820 07 88  lub   e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.