Charakterystyka i struktura rynku spożywczego w Polsce

Sektor spożywczy należy do najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin w polskiej gospodarce. Udział sektora w wartości sprzedaży całego krajowego przemysłu wynosi blisko 24% i jest o ok. 9 punktów procentowych wyższy niż w 15 krajach Unii Europejskiej, gdzie wynosi on średnio 15%. Wśród krajów należących do UE wyższy niż w Polsce udział przemysłu spożywczego mają tylko Dania (28%) i Grecja (27%).

Istotnym czynnikiem wzrostu sektora spożywczego było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Efektem było duże ożywienie w polskim handlu zagranicznym, pozwalające na wykorzystanie przewagi konkurencyjnej polskich producentów towarów rolno spożywczych.

W konsekwencji zmian rynkowych struktura branżowa przemysłu spożywczego znacząco zbliżyła się do struktury tego przemysłu w krajach wysoko rozwiniętych.

Odzwierciedlają to również zmiany modelu wyżywienia i struktury popytu na produkty żywnościowe.

Przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej:

Według danych GUS, na koniec III kw. 2011r. w Polsce istniało ok. 29 000 podmiotów działających w branży spożywczej. Najliczniejszą grupę z nich stanowiły przedsiębiorstwa zajmujące się piekarnictwem (43% ogółu) i produkcją wyrobów z mięsa (łącznie ok. 18%). Najmniej liczną grupę przedsiębiorstw z branży spożywczej stanowiły zajmujące się produkcją margaryny i podobnych tłuszczów jadalnych (0,04%).

Pod względem rozkładu geograficznego, najwięcej przedsiębiorstw spożywczych działało w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Na ich terenie zarejestrowanych jest łącznie prawie 40% wszystkich firm z branży. Ogółem w siedmiu województwach pierwszych pod względem liczby firm z branży działa blisko 70% podmiotów operujących na tym rynku.

Środki smarne dla przemysłu spożywczego:

Przemysł spożywczy to jedyne w swoim rodzaju wyzwanie dla inżynierów. Producenci wykorzystujący środki smarne zawsze starają się ograniczyć ryzyko skażenia surowców, półproduktu oraz produktu końcowego. Skutki te są najbardziej dotkliwe w przypadku przemysłu spożywczego. Dlatego środki smarne stosowane w tym segmencie rynku znacznie różnią się od pozostałych, stosowanych w innych aplikacjach. Dodatkowo podlegają one niestandardowym normom.

Mimo dołożenia wielu starań, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia wytwarzanej żywności smarami, czasem takie wypadki się zdążają. Konsekwencje zanieczyszczenia produktu spożywczego smarem są bardziej dotkliwe niż w innych przypadkach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak kosztowne mogą to być błędy. Poniżej kilka udokumentowanych przypadków:

  • W 1996 roku w USA ponad 2 tony kiełbasy z indyka zostało wycofane ze sklepów ponieważ była ona zabrudzona smarem.
  • W 1998 roku w Stanach Zjednoczonych ponad 220 ton wędzonej szynki zostało wycofane ze sklepów, ponieważ została ona zanieczyszczona środkiem smarnym poprzez kontakt ze smarem, a klienci zgłaszali „palący smak” w gardle w okresie do trzech godzin od zjedzenia produktu.
  • W Turcji w 2000 roku wycofano 39 ton paczkowanych produktów z indyka. Konsumenci zauważyli dziwny zapach i odrzucający posmak produktu.
  • W 2002 roku u duńskiego producenta mleka w proszku zanieczyszczono ponad 1100 ton mleka w proszku. Mleko skażone było pochodnymi ropy naftowej, które zawierały bardzo drobne cząstki żelaza. Zaniepokojenie wywołał jasnoszary odcień mleka. Zanieczyszczenie to dostało się do produkty z przekładni maszyny do pakowania.

Udziały w rynku poszczególnych producentów środków smarnych do kontaktu z żywnością:

Na rynku jest obecnie duży wybór środków smarnych różnych producentów, dopuszczonych do użytku w przemyśle spożywczym. Przykładem może być amerykański Behnke Lubricants – JAX, z systemem MICRONOX (zabezpiecza przed pleśnią i grzybami) Molykote gama Molykote Food-Grade. Z polskich producentów wymienić należy Centralne Laboratorium Naftowe Zakład Produkcyjno-Wdrożeniowy. Oferuje on gamę olejów przekładniowych, hydraulicznych oraz olej do ochrony czasowej, przeznaczonych do stosowania w przemyśle spożywczym. Produkty mają świadectwo dopuszczenia PZH.

W przypadku koncernu Texaco – smary spożywcze to produkty z grupy Cygnus: Compressor PAO, Gear Oil, Gear PAO, Grease Al 2, Grease Ca 1,5, Heat Transfer Fluid czy Hydraulic.

ExxonMobil - seria Mobil DTE FM

Timken Company – amerykańska firma produkująca łożyska, stale stopowe oraz związane z nimi produkty i usługi dostarcza także smary przeznaczone do użytku w przemyśle spożywczym, np. Food Safe Grease.

Castrol, część koncernu chemicznego BP, dla przemysłu spożywczego ma oleje Optimol wykorzystujące technologie OPTITEC oraz smary Obeen. Przykładem może być OPTIMOL OBEEN FS 2

Firma Interflon środki smarne z dodatkiem teflonu przedłuża żywotność smarowanych urządzeń od 7 do 10 razy. Są to dla przemysłu spożywczego produkty, takie jak: Interflon Food Lube G (ISO VG 100/150/220/320) czy Interflon Lube Fin HT4 i Interflon Fin Lube HT/SF4. Mają certyfikat NSF-H1. W Polsce przedstawicielem producenta jest firma Polflon.

Shell/Fusch z gamą Cassida.

Na rynku jest też wiele innych produktów do zastosowań w przemyśle spożywczym. Przykładem są oleje łańcuchowe PURITY FG CHAIN FLUIDS Petro-Canada.

W przypadku zapytań dotyczących doboru środków smarnych dla przemysłu spożywczego, prosimy o kontakt z Działem Technicznym Tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl.

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

W ciągu 24 godzin nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności