Honowanie powierzchni: Kompleksowe spojrzenie na płyny i oleje stosowane w technologii

Honowanie to jedna z najbardziej specjalistycznych metod obróbki powierzchniowej, kluczowa w uzyskaniu wysokiej precyzji i wyjątkowej jakości elementów mechanicznych. Skoro znalazłeś się na tej stronie, prawdopodobnie jesteś zainteresowany technicznymi aspektami tego procesu. W artykule tym omówimy nie tylko samą technikę honowania, ale także znaczenie płynów i olejów wykorzystywanych w tym procesie.

Co to jest Honowanie?

Honowanie to proces wykańczającej obróbki mechanicznej, którego głównym celem jest osiągnięcie precyzyjnej geometrii i chropowatości powierzchni. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia honujące, które w ruchu rotacyjno-translacyjnym usuwają cienką warstwę materiału. Proces ten jest stosowany przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i ciężkim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wysokowydajne oleje i chłodziwa do obróbki metali skrawaniem

Proces Honowania

 1. Przygotowanie powierzchni: Przed rozpoczęciem honowania powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana, często przez toczenie czy szlifowanie.

 2. Dobór narzędzi: Narzędzia honujące różnią się w zależności od rodzaju materiału i wymaganego wykończenia.

 3. Regulacja maszyny: Ustawienie odpowiedniej prędkości obrotowej i posuwu, aby uzyskać pożądane wyniki.

 4. Stosowanie płynów honujących: Wybór i zastosowanie odpowiedniego płynu honującego, o którym będzie więcej poniżej.

 5. Kontrola jakości: Po procesie honowania następuje kontrola wymiarów i jakości powierzchni.

Rodzaje płynów honujących i ich znaczenie

 1. Oleje mineralne: Tradycyjny wybór, charakteryzujący się dobrą stabilnością i właściwościami smarnymi.

 2. Emulsje olejowo-wodne: Idealne dla materiałów, które wymagają lepszego chłodzenia, jednak mogą być mniej trwałe i wymagać częstszego wymieniania.

 3. Płyny syntetyczne: Są bardziej przyjazne dla środowiska i oferują lepsze właściwości smarujące, jednak mogą być droższe.

 4. Półsyntetyki: Mieszanka olejów mineralnych i syntetycznych, oferująca równowagę między smarowaniem a chłodzeniem.

Ważne parametry płynów:

 • Zdolność do smarowania
 • Wydolność chłodzenia
 • Odporność na utlenianie
 • Stabilność termiczna

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciecze do obróbki plastycznej metali - oleje do walcowania

Podsumowanie

Honowanie to zaawansowany proces obróbki powierzchniowej, który wymaga precyzyjnego doboru narzędzi, parametrów i płynów honujących. Wybór odpowiedniego płynu jest nie tylko kwestią efektywności, ale także wpływa na jakość końcową obrabianego elementu. Zarówno oleje mineralne, jak i płyny syntetyczne, mają swoje miejsce w różnych aplikacjach i przemyśle, ale najważniejsze jest dobranie płynu odpowiadającego specyficznym wymaganiom danego procesu.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania płynów honujących procesie technologicznym jakim jest honowanie metali. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności