Oleje procesowe – nowy segment na rynku w branży przemysłowej

Najszybciej rosnącym segmentem w branży jest rynek olejów procesowych. W zależności od proporcji typu molekuły węglowodoru oleje bazowe dzielimy na: parafinowe, naftenowe, lub aromatyczne. Naftenowe oleje procesowe są dostępne w jasnym kolorze i nie barwią się. Jednocześnie mają doskonałą kompatybilność i niską temperaturę, odpowiedni kolor i stabilność termiczną. Dodatkowo oleje te mają większą zdolność rozpuszczania w porównaniu do olejów parafinowych.

To segment ściśle związany z produkcją opon i kauczuków przewodzi rynkowi olejów procesowych. Dla tego zastosowania wzrost zużycia produktu sięga 4,8% rocznie. Przyczyny tego stanu rzeczy to m.in. rosnące obawy, jeśli chodzi o efektywność paliwową oraz presja związaną z mniejszym zużyciem energii w branży motoryzacyjnej. Dodatkowo istnieje wsparcie dla tego segmentu pochodzące z rosnącego zapotrzebowania na oszczędne pod względem paliwowym pojazdy.

Rozwój przemysłu oponiarskiego i gumowego w Chinach i Indiach spowodował w ostatnich latach zwiększone zużycie olejów procesowych w tych krajach.

Oleje naftenowe posiadają dwie ważne własności fizyko-chemiczne:

 • wysoka rozpuszczalność,
 • doskonałe właściwości w niskich temperaturach

Naftenowe oleje specjalistyczne mają zastosowanie przede wszystkim:

 • oleje izolacyjne stosowane są przede wszystkim do izolacji i do chłodzenia transformatorów.
 • oleje procesowe są zawarte w produktach takich jak gumy przemysłowej, materiałów wybuchowych, opon samochodowych , farb drukarskich , pieluch i innych artykułów higienicznych, produktów termoplastycznych dla elementów takich jak: uchwyty i narzędzia.
 • oleje są odpowiednie dla płynów stosowanych w obróbce metali, płynów hydraulicznych i innych przemysłowych środków smarujących.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Olej naftenowy - czym rożni się od oleju parafinowego?

Drugą grupę olejów procesowych stanowią oleje parafinowe. Oleje parafinowe możemy podzielić ze względu na zastosowanie:

 • techniczne
 • o czystości medycznej, farmaceutycznej.

Oleje parafinowe to ciekłe mieszaniny alkanów, czyli łańcuchowych węglowodorów nasyconych, tj. organicznych związków chemicznych zbudowanych z atomów wodoru i węgla. Otrzymywane są przez destylację ropy naftowej, czyli proces rozdzielania wieloskładnikowej ciekłej mieszaniny przez odparowanie, a później skroplenie jej składników.

Zastosowania technicznych olejów parafinowych:

 • Plastyfikatory w przemyśle gumowym i tworzyw sztucznych.
 • Smarowanie precyzyjnych mechanizmów w sprzęcie laboratoryjnym.
 • Składnik tuszów do drukarek i nieplamiących olejów tekstylnych.
 • Składnik olejów w aerozolu i jako baza środków owadobójczych.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania olejów procesowych w przemyśle. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności