Płyny glikolowe do instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych, solarnych i pomp ciepła

Płyny glikolowe do instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych, solarnych i pomp ciepła są jednorodnymi wodnymi roztworami glikolu etylenowego lub propylenowego.

Posiadają w swoim składzie chemicznym:

  • biocydy, zapobiegające powstawaniu życia biologicznego, umożliwiające eksploatację instalacji przez wiele lat.
  • zestaw inhibitorów, zabezpieczających układ przed zjawiskiem korozji,

WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWE

Płyny glikolowe przeznaczone są do napełniania instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych, solarnych i pomp ciepła. Zapewniają prawidłową pracę instalacji w zakresie temperatur od -37°C do 108°C. Płyn jest dostępny w stężeniach eksploatacyjnych umożliwiających stosowanie go w temperaturach odpowiednio do -15 ºC, -20 ºC, -25 ºC oraz -35 ºC.

Płyny glikolowe mają zastosowanie jako czynnik chłodniczy, ale najlepszym możliwym do zastosowania czynnikiem chłodzącym jest woda. Jest skuteczniejsza od najlepszych płynów chłodniczych, 10-krotnie skuteczniejsza od olejów i 100-krotnie lepsza od powietrza, a przy tym wyjątkowo tania. Ma jednak wadę, która eliminuje ją z typowej eksploatacji. I nie jest nią wcale powstawanie korozji, tylko zdolność do zamarzania w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza. Aby wyeliminować to zjawisko do wody należy dodać glikol, który w swojej budowie zawiera cząsteczki alkoholu. Ponadto zawierają zestaw starannie dobranych składników, które chronią instalację przed korozją, tworzeniem się osadów oraz zapobiegają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za korozję mikrobiologiczną. Te cechy pozwalają zachować niezmienną wydajność cieplną oraz istotnie wydłużają okres bezawaryjnej pracy układu. Płyny glikolowe są produktami wielosezonowymi, okres użytkowania zależy od indywidualnych warunków pracy i dla instalacji nowych, nie skorodowanych może wynosić do 10 lat.

Płyny glikolowe zostały przebadane przez liczne instytucje i placówki badawcze i posiadają pozytywne opinie o właściwościach przeciwkorozyjnych wobec materiałów występujących w instalacjach. Posiadają Rekomendacje Techniczne wydane przez Instytut Techniki Budowlanej i Atest Higieniczny.

W przypadku zapytań dotyczących doboru płynów glikolowych prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

W ciągu 24 godzin nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności