Prawodawstwo i Certyfikaty: NSF, PZH, Halal i Kosher, HACCP oraz GMP przy stosowaniu spożywczych środków smarnych.

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie, prawodawstwo i certyfikacja odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji żywności. Mając na uwadze bezpieczeństwo konsumenta, instytucje na całym świecie rozwijają i implementują szereg standardów i regulacji, które muszą być przestrzegane przez producentów.

Spożywcze środki smarne, choć mogą wydawać się nieistotne dla przeciętnego konsumenta, są integralnym elementem wielu procesów przemysłowych związanych z produkcją żywności. Są one wykorzystywane w różnorodnych urządzeniach i maszynach, które mają bezpośredni lub pośredni kontakt z żywnością.

Dlatego też istnieje konieczność regulacji i certyfikacji tych substancji, aby zapewnić, że są one bezpieczne dla zdrowia człowieka i nie wpływają negatywnie na jakość końcowego produktu spożywczego. Wśród najważniejszych instytucji i standardów związanych z tym obszarem można wymienić NSF, PZH, Halal i Kosher, HACCP oraz GMP.

Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie tych regulacji i certyfikatów, ich znaczenia w przemyśle spożywczym, a także omówienie, jak są one stosowane w kontekście spożywczych środków smarnych. Czytelnik będzie mógł zrozumieć, jak te różne standardy i prawodawstwo wpływają na produkcję, certyfikację i ostateczne użycie tych niezbędnych, ale często niedocenianych produktów.

NSF International to niezależna organizacja non-profit oraz jednostka certyfikująca, która gwarantuje, że produkty są właściwie i bezstronnie testowane. Organizacja NSF powstała w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku pod nazwą National Sanitation Foundation (zmiana nazwy na obecną w 1990 roku). Działa w 80 krajach, a jej certyfikaty są uznawane przez służby nadzoru na całym świecie. Na etykiecie produktu z certyfikatem NSF powinny być umieszczone: numer rejestracji NSF, symbol kategorii oraz symbol rejestracji. Nazwa zarejestrowanego produktu wymieniona jest w aktualnej Białej Księdze NSF z listą artykułów nieżywnościowych (White Book Listing of Nonfood Compounds).

Najistotniejsze kategorie klasyfikacji:

  • H1 – incydentalny kontakt z żywnością. Max. limit to 10ppm oraz 1ppm dla środków smarnych opartych na olejach silikonowych
  • H2 – pozostałe środki smarne – kontakt z żywnością jest niedozwolony
  • 3H – bezpośredni kontakt z żywnością – środki antyadhezyjne (np. do smarowania rusztów grilli, noży tnących, blach itp.)
  • HT-1 – ciecze przenoszące ciepło (oleje grzewcze)

W Polsce własne certyfikaty wydaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Instytucja naukowo-badawcza funkcjonuje od ponad 90 lat. Prowadzi między innymi badania: diagnostyczne, żywności, opakowań żywności, wody, powietrza, promieniotwórczości oraz środków, materiałów i urządzeń kontaktujących się z wodą, produktami spożywczymi itp. Wielu producentów z branży spożywczej musi też spełniać przepisy Halal i Kosher, czyli związane z produktami przeznaczonymi dla wyznawców religii muzułmańskiej i żydowskiej.

Jeżeli mówimy o środkach smarnych przeznaczonych do wykorzystania w przemyśle spożywczym, to powinny one spełniać certyfikaty przemysłowe i być zgodne z wymaganiami i wytycznymi HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) oraz GMP (Good Manufacturing Practice). Są też takie aplikacje w przemyśle, w których występują reaktywne gazy, takie jak: brom, chlor, fluor i tlen.

System HACCP został opracowany w ramach amerykańskiego programu kosmicznych lotów załogowych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności dla załóg statków kosmicznych. Aktualnie system ten jest stosowany w zakładach przemysłu spożywczego na całym świecie; ma on na celu rozpoznawanie i kontrolę zagrożeń, które mogą przynieść szkodę konsumentowi, a które mogą wystąpić w jakimkolwiek momencie procesu produkcji i magazynowania żywności. System HACCP ma międzynarodową akceptację, jako sposób zapewniający produkcję bezpiecznej i zdrowej żywności.

Podsumowując, prawodawstwo i certyfikaty takie jak NSF, PZH, Halal i Kosher, HACCP oraz GMP, są kluczowymi elementami, które gwarantują bezpieczeństwo i jakość spożywczych środków smarnych. Ich rola w przemyśle spożywczym jest niezaprzeczalna, a zrozumienie ich znaczenia i zastosowania jest niezbędne dla wszystkich zaangażowanych w proces produkcji żywności.

Z perspektywy producenta, te regulacje i certyfikaty są dowodem na zaangażowanie w dostarczanie bezpiecznych i wysokiej jakości produktów. Dla konsumenta są to gwarancje, że produkty, które spożywają, zostały wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

W świecie, gdzie bezpieczeństwo żywności jest priorytetem, spożywcze środki smarne i ich regulacje są tematem, który zasługuje na uwagę. Biorąc pod uwagę ich kluczowe znaczenie dla przemysłu spożywczego, dalsze badania i rozwój w tej dziedzinie są nie tylko konieczne, ale także niezbędne dla ciągłego zapewniania bezpieczeństwa i jakości żywności na naszych stołach.

W przypadku zapytań dotyczących doboru środków smarnych dla przemysłu spożywczego prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

W ciągu 24 godzin nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności