Zaawansowane rozwiązania w rozpuszczalnikach przemysłowych : Właściwości i aprobaty izoparafin syntetycznych

Izoparafiny syntetyczne to unikalna gama produktów, która charakteryzuje się wysokim poziomem czystości, niskim zapachem, niskim napięciem powierzchniowym i względną chemiczną obojętnością. Są dostępne w szerokim zakresie początkowych temperatur wrzenia. W zależności od rodzaju produktu, zakres temperatury wrzenia może być ograniczony do wąskiego przedziału od 10 do 15°C. Dzięki swoim unikalnym właściwościom szybko zdobyły uznanie jako kluczowy składnik w aplikacjach od formułowania farb dekoracyjnych po obróbkę metali.

Charakterystyka Produktów Izoparafinowych:

Zakres węgla

Zakres destylacji (°C)

Gęstość właściwa (Kg/m³)

Punkt anilinowy (°C)

Tempo odparowania (eter = 1)

Punkt zapłonu (°C)

Napięcie powierzchniowe (mN/m)

C7-C9

102-123

728

59

6

2

22.5

C7-C9

110-150

765

57

8

12

22.0

C9

143-163

771

63

22

28

20.7

C9

158-174

746

78

36

44

21.2

C10-C11

185-196

763

81

120

64

23.5

C11-C12

187-206

765

81

200

66

25.3

C12-C14

192-238

775

81

250

71

24.6

CZYTAJ TAKŻE: Bezwonne rozpuszczalniki izoparafinowe: Nowa generacja czystych rozwiązań dla przemysłu

Izoparafiny charakteryzują się bardzo wysoką czystością i wysoką obojętnością, przez co mają zastosowania z materiałami mającymi kontakt z żywnością (rozporządzenie UE 1935/2004 w sprawie materiałów wchodzących w kontakt z żywnością, wymagania dotyczące komponentów). Poniżej wymienione aprobaty dla produktów izoparafinowych:

  • Purity requirements for liquid paraffins
  • European pharmacopoeia
  • EC Regulation n° 1935/2004
  • Foodstuff, consumer goods, animal feed codes
  • FDA § 178.3530
  • FDA § 178.3620b

CZYTAJ TAKŻE: Izoparafiny - dlaczego różnią się od innych rozpuszczalników?

Zastosowania Produktu Izoparafinowych:

  • Kleje
  • Czyszczenie przemysłowe
  • Farby i powłoki
  • Polimeryzacja
  • Synteza poliolefin
  • Płyny do obróbki metali
  • Tusze
  • Oczyszczanie wody

Czyszczenie i odtłuszczanie:

Ze względu na niskie napięcie powierzchniowe, czyli dobre właściwości zwilżające, płyny izoparafinowe są często używane w aplikacjach czyszczenia drewna, plastiku i metalu. Mogą być również stosowane w aplikacjach do usuwania piany i oczyszczania wody.

Aplikacje w drukarstwie atramentowym:

Formuły atramentów na bazie rozpuszczalników zwykle zawierają nośnik rozpuszczalnika, pigment lub barwnik, środki powierzchniowo czynne i antyseptyki. Izoparafiny okazały się zapewniać dobrą równowagę właściwości, umożliwiając dobrą efektywność dyspersji i szybkie schnięcie. Dodatkowo ich niska przewodność elektryczna i selektywna moc rozpuszczania stanowią atut w tych aplikacjach.

Farby i powłoki:

Rozpuszczalniki węglowodorowe są powszechnie stosowane w formułowaniu farb dekoracyjnych. W ostatnich latach, w miarę zaostrzania się przepisów, formułujący coraz częściej zwracają się w kierunku dearomatyzowanych rozpuszczalników węglowodorowych. A ostatnio również rozpuszczalniki izoparafinowe zaczynają pojawiać się w formułach farb ze względu na ich unikalne właściwości.

Płyny do obróbki metali:

Płyny węglowodorowe są często stosowane w formułach płynów do obróbki metali w celu zmniejszenia tarcia, smarowania, odprowadzania ciepła, płukania i usuwania wiórów metalu i brudu, redukcji hałasu, rozpraszania ciśnienia oraz ochrony przed rdzą i wilgocią.

CZYTAJ TAKŻE: Typowe zastosowania izoparafin w przemyśle

Izoparafiny syntetyczne stanowią unikalną grupę produktów chemicznych, które charakteryzują się wysokim poziomem czystości, niskim zapachem, niskim napięciem powierzchniowym i chemiczną obojętnością. Ze względu na te właściwości, znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle, w tym w formułowaniu farb dekoracyjnych, obróbce metali, produkcji klejów, czyszczeniu przemysłowym, wytwarzaniu polimerów, płynów do obróbki metali, tuszy oraz w procesach oczyszczania wody.

Ich różnorodność wynika z różnych zakresów długości łańcucha węglowego (C7-C14) i zakresów temperatury wrzenia, co umożliwia dopasowanie ich właściwości do konkretnych zastosowań. Dodatkowo, izoparafiny spełniają szereg międzynarodowych norm i regulacji, w tym europejską farmakopeę i rozporządzenia UE, co czyni je bezpiecznymi w kontaktach z żywnością i w aplikacjach konsumenckich. Ich unikalne właściwości fizykochemiczne, takie jak gęstość, punkt anilinowy, tempo odparowania, punkt zapłonu, i napięcie powierzchniowe, czynią je preferowanym wyborem w wielu przemysłowych zastosowaniach.

Oferujemy najwyższej jakości oleje technologiczne i płyny specjalne, rozumiemy, czego potrzebuje Twoja firma. Aby dowiedzieć się więcej o syntetycznych izoparafinach i skorzystać z naszej wiedzy technicznej, skontaktuj się z naszym zespołem tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności