Aktualności

Dobór środków smarnych do produkcji i przetwarzania żywności

02-08-2021

Proces przetwórstwa żywności i produkcji napojów wykonywany jest według rygorystycznych norm higienicznych. Urządzenia montażowe i wyposażenie mają kontakt z żywnością powinny być stale utrzymane w czystości, a sama ich konstrukcja powinna zapewniać minimalny kontakt  ze środkiem smarnym. Ponieważ często jednak trudno jest zaprojektować urządzenie bez żadnego smarowania, istnieje potrzeba ograniczenia do minimum wpływu oleju/smaru na produkowana żywność.
 
Jednymi z najbardziej znanych i szeroko stosowanych norm, które określają jakie środki smarne dopuszcza się do produkcji żywności są normy USDA (United States Department of Agriculture) czyli odpowiednik polskiego Ministerstwa Rolnictwa. W wielu innych krajach istnieją jedynie zarysy norm dla wytwórców środków smarnych ustanowione na bazie norm amerykańskich i wówczas każdy produkt jest odrębnie akceptowany i dopuszczany do obrotu na rynku. Procedura ta wymaga testowania próbek, a także sprawdzania procesu wytwarzania i pakowania.
 
Norma amerykańska USDA dzieli środki smarne jako H-1 lub H-2
  • H-1 są akceptowane do zastosowań gdzie jest możliwy incydentalny kontakt z produktem żywnościowym. Te środki smarne muszą być produkowane w wąskiej, unikalnej grupy składników, które są dopuszczone przez FDA (Food and Drug Administration), czyli odpowiednik polskiego Ministerstwa Zdrowia.
  • H-2 są akceptowane do zastosowań gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z żywnością. Wielu gatunków przemysłowych środków smarnych jest zaliczana do tej właśnie grupy.
Smarowanie maszyn używanych do przygotowania oraz przetwarzania żywności wymaga produktów o szczególnej (jedynej w swoim rodzaju) charakterystyce. Ponadto oprócz zapewnienia wydajnego (skutecznego) smarowania i zabezpieczenia przed wymywaniem przez wodę, od środków smarnych wymaga się aby były zatwierdzone w stosowaniach gdzie istnieje możliwość incydentalnego kontaktu z żywnością.
 
Ta nowa grupa zaaprobowanych środków smarnych posiada ponad przeciętne wykonanie zgodnie z wymaganiami producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego. Środki te zostały wynalezione aby zapewnić doskonałą ochronę porównywalną z wysokiej jakości olejami mineralnymi oraz środkami syntetycznymi.
 
Seria środków smarnych o nazwie FM to oleje bezbarwne, bezwonne i bez smaku przeznaczone do użycia w maszynach do produkcji żywności i napojów, wszędzie tam, gdzie może zaistnieć incydentalny kontakt środka smarnego z żywnością. Użycie wybranych i zaaprobowanych dodatków wzmacnia jakość oleju bazowego zapewniając tym samym ich szczególnie wysokie własności. Stosowanie surowych norm produkcji gwarantuje, że oleje te spełniają wysokie wymagania przemysłowe i zdrowotne. Produkcja środków smarnych z serii FM dla przemysłu spożywczego odbywa się, w specjalnie dostosowanej blendingowni, która zabezpiecza i chroni jakość produktu, a użycie specjalnych opakowań i odpowiednich oznakowań proces ten uzupełnia.
 
Podsumowując, środki smarne z serii FM do kontaktu z żywnością posiadają:
  • akceptację amerykańskiej normy USDA H-1
  • aprobatę przez FDA; (Federal Regulation 21 CFR 178.3570)
  • są wolne od jakichkolwiek środków wywołujących alergię
  • przeszły inspekcję Beth’din de Paris Grant Rabbinat de Paris (No.B.D.P.5704043) jako dopuszczone do używania w maszynach przetwarzających żywność i uzyskały świadectwo koszerności
  • posiadają w Polsce dopuszczenie Państwowego Zakładu Higieny
Dobór środków smarnych serii FM dla przemysłu żywnościowego i napojów, z uwagi na prostotę nazwy i symboliki jest bardzo łatwy. Za następującej tabeli wybierz zakres odpowiedniego środka smarnego według jednego z międzynarodowych systemów używanych przy doborze pospolitego oleju, a następnie poszukaj odpowiednika.
 
ISO 3498
(BS 5063)
VG No.
DIN 51517
Oleje przekładniowe
DIN 51524
Oleje hydrauliczne
AGMA No.
Seria FM
ISO 32
CLP 32
HLP 32
 
FM 32
ISO 46
CLP 46
HLP 46
1 EP
FM 46
ISO 68
CLP 68
HLP 68
2 EP
FM 68
ISO 150
CLP 150
HLP 150
4 EP
FM 150
ISO 220
CLP 220
 
5 EP
FM 220
ISO 320
CLP 320
 
6 EP
FM 320
ISO 460
CLP 460
 
7 EP
FM 460
 
W przypadku zapytań dotyczących doboru środków smarnych z serii FM do produkcji i przetwarzania żywności prosimy o kontakt  z  Działem  Technicznym  Tel. +48 81 820 07 88  lub e-mail: biuro@gorner.pl.
 
Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
 
Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną  do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.