Oleje parafinowe w przemyśle piekarniczym: Właściwości, zastosowania i kontrowersje

W przemyśle spożywczym, gdzie jakość i bezpieczeństwo produktów mają kluczowe znaczenie, wybór odpowiednich składników i technologii produkcji jest niezbędny. Jednym z komponentów, który znalazł zastosowanie w przemyśle piekarniczym, jest olej parafinowy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli, jaką odgrywają oleje parafinowe w piekarniach, ich właściwościom, zastosowaniom oraz ewentualnym kontrowersjom z nimi związanym.

1. Czym są oleje parafinowe?

Oleje parafinowe to mieszaniny węglowodorów naftowych o wysokim stopniu rafinacji. Ze względu na ich właściwości, takie jak odporność na utlenianie i zdolność do tworzenia barier tlenowych, są one wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle spożywczym.

2. Zastosowanie w przemyśle piekarniczym

W piekarniach oleje parafinowe wykorzystuje się przede wszystkim jako środki smarujące i antyadhezyjne. Dzięki nim ciasto nie przywiera do maszyn i form, co ułatwia proces wypieku i kształtowania produktów. Ponadto, oleje te mogą działać jako bariery tlenowe, chroniąc pieczywo przed utlenianiem i przedłużając jego świeżość.

Niektóre piekarnie stosują oleje parafinowe także w produkcji polew i glazur, dodając je do składu, aby uzyskać pożądane właściwości estetyczne i konsystencję.

CZYTAJ TAKŻE: Rozwiązania smarownicze do zarządzania konserwacją maszyn w przemyśle piekarniczym

3. Zalety olejów parafinowych

  • Bezpieczeństwo: Oleje te są nietoksyczne i są uważane za bezpieczne w kontaktach z żywnością, o ile są prawidłowo rafinowane.
  • Ochrona przed utlenianiem: Dzięki zdolności tworzenia barier tlenowych, oleje parafinowe pomagają w zachowaniu świeżości produktów piekarniczych.
  • Antyadhezyjność: Ułatwiają procesy produkcyjne poprzez zapobieganie przywieraniu ciasta do maszyn i form.

4. Kontrowersje

Chociaż oleje parafinowe są uważane za bezpieczne, istnieją pewne kontrowersje związane z ich stosowaniem w przemyśle spożywczym. Krytycy twierdzą, że mogą one zawierać śladowe ilości substancji szkodliwych, które mogą przenikać do żywności. W związku z tym niektóre kraje wprowadziły ograniczenia w stosowaniu olejów parafinowych w produktach spożywczych.

CZYTAJ TAKŻE: Środki smarne w przemyśle piekarniczym

5. Podsumowanie

Oleje parafinowe mają ważne miejsce w przemyśle piekarniczym, oferując wiele korzyści, takich jak ochrona przed utlenianiem czy właściwości antyadhezyjne. Jednak, jak w przypadku wielu innych składników używanych w przemyśle spożywczym, ważne jest monitorowanie jakości i zapewnienie, że są one stosowane w sposób bezpieczny dla konsumentów.

W przypadku zapytań dotyczących doboru olejów parafinowych dla procesów technologicznych w piekarnictwie prosimy o kontakt z Działem Technicznym tel. +48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności