Jak oleje technologiczne i płyny specjalne wspierają przemysł 4.0 ?

Przemysł 4.0 stwarza nowe możliwości w zakresie innowacji i rozwoju działalności biznesowej, procesów i produkcji. Wykorzystuje integrację inteligentnych, usieciowionych i autonomicznych technologii cyfrowych i fizycznych, takich jak internet rzeczy, robotyka, pojazdy autonomiczne, druk 3D i sztuczna inteligencja. Przemysł 4.0 pozwala również na lepsze zarządzanie energią i zasobami, dzięki wykorzystaniu smart sensorów, cloud computing, uczenia maszynowego i automatyzacji. Wymaga on jednak również odpowiednich strategii technologicznych i organizacyjnych oraz przezwyciężenia wielu wyzwań, takich jak brak kwalifikacji pracowników, niska cyfrowa dojrzałość przedsiębiorstw czy zagrożenia cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Outsourcing gospodarki olejowo-smarowniczej

Oleje technologiczne i płyny specjalne wspierają przemysł 4.0 poprzez zapewnienie niezawodności i efektywności pracy nowoczesnych maszyn i urządzeń. Przemysłowe środki smarne pełnią kluczową rolę w utrzymaniu optymalnego stanu inteligentnych i usieciowionych systemów produkcyjnych, które wykorzystują internet rzeczy, sztuczną inteligencję czy druk 3D. Ponadto oleje i płyny specjalne mogą pomóc w zarządzaniu gospodarką energetyczną i zmniejszaniu emisji zanieczyszczeń.

Oto kilka przykładów zastosowań przemysłu 4.0:

  • Zrobotyzowana linia spawania obsługiwana przez 5 robotów w zakładzie POLMO w Strzelcach Opolskich, która pozwala na zwiększenie wydajności i jakości produkcji.
  • System MES i monitoring mediów u czołowego producenta asfaltu LOTOS, który umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych i zarządzanie energią.
  • Hala pomiarowa w zakładzie VW Commercial Vehicles we Wrześni, która zawiera centrum przedmiarowania i montaż wirtualny i pełnowymiarowy, umożliwiając budowanie wirtualnych modeli furgonetek Crafter.
  • Firma Bosch Rexroth, która stosuje technologię RFID do identyfikacji i sterowania ponad 200 rodzajów zaworów hydraulicznych na jednej linii produkcyjnej.
  • Firma GlobalLogic, która oferuje usługi projektowania i tworzenia oprogramowania dla Przemysłu 4.0, takie jak smart sensory, cloud computing czy sztuczna inteligencja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zmniejszyć zużycie energii w przemyśle spożywczym?

Przemysł 4.0 to pojęcie oznaczające czwartą rewolucję przemysłową, w której ludzie i maszyny są połączone z Internetem i technologiami informacyjnymi. Obejmuje cały ciąg wartości od zamówienia do wysyłki, zwiększając wydajność i elastyczność produkcji. Opiera się na systemach cyber-fizycznych, które monitorują i decydują o procesach produkcyjnych, komunikując się ze sobą i z ludźmi w czasie rzeczywistym. Przemysł 4.0 wykorzystuje dziewięć filarów technologicznych, takich jak: big data i analizy AI, integracja pozioma i pionowa, internet rzeczy, chmura obliczeniowa, robotyka, druk 3D, symulacje, sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo. Stwarza nowe możliwości w zakresie innowacji i rozwoju działalności biznesowej, procesów i produkcji, ale wymaga również odpowiednich strategii technologicznych i organizacyjnych oraz przezwyciężenia wielu wyzwań.

Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie udzielania porad technicznych na temat stosowania środków smarnych w przemyśle. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Obsługi Klienta tel.+48 81 820 07 88 lub e-mail: biuro@gorner.pl

Działamy na terenie województw: dolnośląskie, mazowieckie, lubuskie, śląskie, opole, małopolskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Nasze produkty wysyłamy firmą spedycyjną do takich miast jak: Warszawa, Białystok, Gdańsk, Gorzów Wlkp., Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Toruń, Wrocław, Bydgoszcz, Zielona Góra, Szczecin.

Wróć do aktualności